Zámek d´Este
Vítejte v našem pohádkovém ubytování, kde se spojuje šarm historie s moderním komfortem. Zámecký komplex, obklopený malebným zámeckým parkem a nádhernou přírodou, nabízí neopakovatelný zážitek z pobytu a exkluzivní ubytování pro ty, kteří hledají únik z každodenního shonu, a chtějí si užít okouzlující atmosféru něčeho výjimečného.
Zámecké pokoje jsou zařízeny s péčí o každý detail a nabízejí harmonii mezi klasicismem a moderním designem.
Při pobytu se můžete těšit na elegantní zámeckou restauraci, kde si můžete vychutnat lahodné pokrmy připravené s láskou k gastronomii a respektu k místním tradicím.
Náš tým šéfkuchařů se zaměřuje na sezónní suroviny, a nabízí vám jedinečný gastronomický zážitek.
Pro ty, kteří touží po odpočinku a relaxaci, nabízíme privátní zámecké wellness a oddechové prostory, kde si můžete dopřát uvolňující masáže a lázeńské procedury v péči o tělo v jedinečném prostředí.
Vaše návštěva Vám bude nejenom pobytem, ale i cestou do minulosti spojenou s pohodlím a relaxací moderní doby.
Jsme hrdi na to, že můžeme přivítat hosty, kteří ocení krásu a jedinečnost našeho zámeckého ubytování.
Historie zámku
sahá hlubokými staletími až do roku 1710, kdy byl na místě někdejší tvrze vystavěn barokní patrový zámek s mariánskou kaplí. Zámek postupně prošel několika majiteli pod nimiž neblaze chřadnul, až v roce 1861, tou dobou již zchátralý objekt přešel do vlastnictví modenského vévody Františka V. d´Este, který jej nechal upravit a rozšířit. Stál zde zámek, Mariánská kaple, škola, pivovar a mlýn.
V roce 1875 zdědil spolu s dalšími majetky i samotný zámek po svém strýci teprve dvanáctiletý František Ferdinand d'Este. Majetek spravoval jeho otec arcivévoda Karel Ludvík d'Este pod jehož vedením zámek získal současnou podobu. V roce 1876 byly zbourány poslední zbytky starého zámku a nad hlavním vchodem umístěn arcivévodský znak a pod ním freska sv. Prokopa.
Pro další osud dětí Františka Ferdinanda bylo zcela klíčové usnesení parlamentu založené na 208. článku mírové smlouvy vítězných mocností. Veškerý majetek Habsburků podle něj připadal nově zformovaným státům. ČSR pak využila volného výkladu smlouvy a do praxe uvedla její extrémní podobu. Po divoké diskuzi parlamentem prošel zákon, který z dětí Hohenberků dětí udělal Habsburky, takže jejich majetek mohl být vyvlastněn.
Koncem dvacátých a počátkem třicátých let se Chlum stal módním letoviskem. V té době přijížděli na zámek hudební skladatelé, spisovatelé a umělci jako byli Oskar Nedbal, Vítězslav Novák, Antonín Sova, K. M. Čapek-Chod, Gabriela Preissová a koncem 30. let poprvé také František Hrubín. Zámek byl pod státní správou využíván hlavně k rekreaci zaměstnanců ministerstva zahraničí a vládních činitelů. V roce 1929 obsadil sedmipokojové apartmá na čtyři týdny ministr zahraničí Dr. Edvard Beneš.Po druhé světové válce, se v zámku nacházelo skladiště německého letectva, připadl zámecký areál jako německý konfiskát ministerstvu zemědělství. To na zámeckém velkostatku zřídilo Správu státního statku a budovu zámku převedlo na ředitelství skláren, jež si v druhém poschodí vybudovalo kanceláře. V prvním poschodí provedly sklárny stavební úpravy tak, že zde vznikl sál pro účely obce.
V přízemí zámku se nacházela mateřská škola a veřejná obecní knihovna. Od roku 1945 do roku 1953 bylo v zámku přechodně umístěno také několik tříd základní školy. Přízemí zámku sloužilo i jednotce Sboru národní bezpečnosti. Vzhledem k tomu, že místní sklárny na údržbu zámku nestačily, byl zámek v roce 1969 prodán za symbolickou cenu 1 Kčs národnímu podniku Spolana Neratovice, zámek opravila a přebudovala na své rekreační středisko.
Společně s opravou zámku proběhla i rekonstrukce zámeckého parku. Dne 1.května 1992 založil Fond národního majetku České republiky akciovou společnost SPOLANA, na kterou přešel majetek bývalého státního podniku, tedy i podnikové rekreační středisko v zámku Chlum u Třeboně.
V roce 2008 se hlavním akcionářem společnosti stala společnost "Zakłady Azotowe ANWIL Spółka Akcyjna" se sídlem ve Włoclawku v Polsku, která své podnikové a rekreační středisko v zámeckém areálu prodala neratovické realitní firmě EST.IM.HO, patřící italského podnikatele Girolamo D'Agostino, která vypracovala studii pro revitalizaci zámku včetně zámecké budovy a zámeckého parku, přičemž součástí parkové úpravy měla být též implementace nových budov lázeňského typu. K uskutečnění revitalizace zámku a zámecké zahrady však nedošlo a zámek byl v roce 2012 nabídnut k dalšímu prodeji.